Atgal  sra  
JAV, arba paprasčiausiai - Amerika

Ramūnas Alaunis, SMF IV k. (nuotraukos autoriaus)

Tas saldus žodis - Amerika. Artėjant vasarai – kelionių metui – šį žodį vis dažniau girdime tariant studentus. Didžiojoje VDU skaitykloje jau nuo praeito rudens pastebimas šurmulys studentų, planuojančių vasarą išvažiuoti padirbėti. Vis dar neprarasdami vilties jie nuo ryto iki vakaro internetu siuntinėja laiškus JAV darbdaviams, tikėdamiesi gauti darbo pasiūlymą, kad ir ne patį geriausią,bet patikimą.
File1.pngNuotr. Lik sveika Amerika, aš tave ilgai prisiminsiu

Jau seniai į šią šalį vasaromis iš visų pasaulio kraštų plūsta studentai, kuriems keliauti nėra baisu. Vieni pramogauti, kiti uždarbiauti, treti ubagauti ar paprasčiausiai – tarnauti. Važiuoja ir lietuviai studentai, ištvermingi ir stiprūs kaip mūrai, ne pramogauti, o uždarbiauti.

Prieš šimtus metų atklydęs į nežinomą žemę Kolumbas vis dėlto neklydo - atrado tai, ką ir dabar mūsų studentai Amerikoje atradinėja -  galimybę praturtėti. O merginos nori ne tik praturtėti, bet dar ir ištekėti. Ne veltui tapo įprasta, kad į Ameriką atvažiuoja daugiau, išvažiuoja mažiau. Kuriems nepatinka JAV, po kiek laiko, užsidirbę pinigų, sugrįžta. Pamėgę Ameriką ir jos teikiamus malonumus nusprendžia bet kokia kaina ten įsikurti.

Jungtinėse Valstijose, kuriose vis dar trūksta (ypač pigios) darbo jėgos, surasti gerą darbą yra problema. Atsidūrę “neribotų galimybių” šalyje būsite suvaržyti savo ribotų sugebėjimų. Tad turėsite surasti vietą, tinkamą vis dėlto savo ribotoms galimybėms. Šioje šalyje kiekvienam atlyginama pagal sugebėjimus.
File2.pngNuotr. Šiuose namuose nuomojasi butus atvykę į Čikagą lietuvaičiai

Bet visų pirma, kad ir kokį darbą dirbtumėte ar poilsiautumėte, patarčiau turėti svarbiausius dokumentus: socialinio draudimo pažymėjimą (social security) ir vairuotojo pažymėjimą (driver license). Pastarasis dokumentas tuo pačiu yra ir asmens identifikavimo kortelė (identification card – ID). Socialinio draudimo pažymėjimas -suteikiantis teisę į legalų darbą arba ne – išduodamas nemokamai, o vairuotojo teisės gaunamos sumokėjus 10 $ mokestį ir išlaikius teorinį bei praktinį vairavimo egzaminą tą pačią dieną. Turėdami šiuos dokumentus “atsisveikinkite” su savo lietuvišku pasu, praktiškai Amerikoje negaliojančiu Lietuvoje išduotu tarptautiniu studento pažymėjimu, užmirškite, kad esate ar buvote studentas, atsidarykite sąskaitą bet kuriame banke ir pradėkite dirbti.
File6.pngNuotr. Čikaga kaip visa Amerika iš tolo spindi lyg miražas...

Pagrindiniai darbai, kuriuos paprastai dirba studentai, susiję su aptarnavimo sfera. Vasarą pramogų parkuose, kur daug triukšmo ir storų “šortuotų"amerikiečių, studentai dirba kavinių - restoranų padavėjais, viešbučių tvarkytojais, pardavėjais ir valytojais, virtuvės darbininkais, šiukšlių surinkėjais ir kitus “baltiesiems vergams” skirtus darbus, dažniausiai po 10 – 12 ir daugiau valandų per dieną, už minimalų 6 – 7 $ per val. atlyginimą. Gyvena jie “vietinės reikšmės” viešbučiuose, už kuriuos moka palyginus nedaug: nuo 17 iki 70 $ per savaitę (ne už dieną!). Uždaruose sporto klubuose ar turistinėse poilsio bazėse dirbantiems panašius darbus gyvenimas yra ramesnis, o gavus arbatpinigių – ir doleris ilgesnis ir gyvenimas mielesnis.

Tačiau kam pabodo toks izoliuotas gyvenimas, tas gali viską mesti ir pradėti ieškoti darbo kitur, pavyzdžiui, šiuo metu, kaip ir anksčiau, klestinčioje Čikagoje (kažkodėl vadinamoje lietuvių miestu?), nes ten ir atlyginimai didesni, ir darbų daugiau.
File12.pngNuotr. ... tik "kalti pinigus" joje nelengva

Darbo, kaip ir gyvenamo būsto, ieškoma įvairiais būdais – per vietinę spaudą, per tarpininkavimo firmas, padedančias surasti darbą, ar paprasčiausiai nelegalioje darbo biržoje, kaip antai: Čikagoje esančioje Milwaukee ir Belmont aveniu sankryžoje. Čikagoje, kaip ir kituose miestuose, studentės dažniausiai dirba ne tik padavėjomis ar pardavėjomis, bet ir vaikų auklėmis, namų valytojomis, senelių slaugytojomis. Pastarasis darbas gal ir ne ypatingai visiems malonus, bet kol kas vienas iš pelningiausių ir tam tikra prasme lengviausių. Šiam darbui turite būti pasirengę psichologiškai, nes gali pasitaikyti tokių senių, kurie paprašys jūsų išpešioti plaukus iš nosies ar naktį netyčia prabudus pakasyti jiems padus. Pasiseka tam, kas slaugo “normalų” ligonį ar senį. Čia ir žodis “slaugo” jau nebetiktų, paprasčiausiai leidžia laiką už 70 – 80 $ per dieną. Mėgstantys laisvę ir pramogas pajus diskomfortą, nes dažniausiai turės su jais ir gyventi. Kas nori laisvesnio gyvenimo, eina dirbti į statybas, kuriose per valandą gaunama, tiksliau sakant, uždirbama iš pradžių 8-10$. Anglų kalboje žodis statybos – construction turi plačią prasmę ir nėra susijęs vien tik su plytomis ar betonu. Statybos – tai ir populiarių medinių namų statymas, senų rekonstravimas, griovimas ir t.t. Statybose darbas nepavydėtinas ypač vasarą, kai karštis siekia 35 - 40C, o oro drėgnumas 95% Jeigu jums fizinis darbas atrodo per sunkus ar nešvarus, tai galų gale galima (net ir nelegaliai) įsidarbinti taksi vairuotoju. O kas vis dar ieško savęs intelektinėje veikloje, tas prieš tai išklausęs nemokamus anglų kalbos kursus, dirbdamas ir taupydamas pinigus eina studijuoti į koledžą, mokėdamas už mokslą 2-3 tūkst. dolerių per metus. Tai nėra didelė suma palyginus su  prestižiniais universitetais, kuriuose mokslas kainuoja dešimt kartų brangiau. Koledže tvarka liberali – užtenka parodyti socialinio draudimo pažymėjimą, vairuotojo teises, sumokėti pinigus už mokslą, suderinti paskaitas su darbu ir studijuoji pasirinkdamas tinkamą laiką. Yra tokių koledžų, kuriuose studijos vyksta tik savaitgaliais.

Taigi, kai turėsite darbą, turėsite pinigų, o kai turėsite pinigų, bus ir pramogų, kuriose neapsieinama be panų ar kvapnių “žolių”. Tačiau per daug neapsidžiaukite – “laisvoje šalyje” neturintiems 21 metų draudžiama parduoti alkoholį (priminsiu, kad alus taip pat alkoholis), draudžiama lankytis naktiniuose baruose, diskotekose, striptizo klubuose ir kitose vietose, kuriose pardavinėjamas alkoholis. Beje, alkoholį draudžiama vartoti viešose vietose (gatvėse, parkuose, paplūdimiuose ir t.t.). Autobusuose draudžiama valgyti, gerti, klausytis garsios muzikos, rūkyti. Namuose draudžiama triukšmauti ir gerti alkoholį su asmenimis, neturinčiais 21 metų. Gatvėse draudžiama parkuoti automobilį ten, kur negalima, lankytis parkuose, paplūdimiuose po 9.30 val. vakaro. Vienu žodžiu, draudžiama. O ką galima daryti? Turint pinigų - viską, kas nedraudžiama: gyventi ir dirbti nelegaliai, apsukriai mokėti mokesčius, pirkti mašiną, merginą, šunį arba savaitei išskristi į Floridą, kur kas antras žmogus vartoja heroiną, arba išvažiuoti į Bahamų salas, kuriose jūsų tikrai niekas neras.(Amerikiečiams Florida kaip lietuviams Palanga). Todėl svarbiausia turėti “galvą ant pečių”, kuri apsaugos jus nuo nešvarių minčių.

Taip gyvensite tol gerai ir ilgai, kol (sugrauš jus kirminai) jus, kaip kokius susidėvėjusius varžtus, pakeis kiti, tokie patys kaip jūs, kažkada norėję gyventi gerai.

Apibendrinant sunku būtų pasakyti, kokia yra Amerika. Vieni atvažiuoja, kiti išvažiuoja, keičiasi žmonės, keičiasi nuomonės, o Amerika lieka tokia, kokia ji yra.


(c) Universitas Vytauti Magni