Atgal  sra  
Bendrabutį pasirinksi – neapsiriksi

Lina Pelanytė (PMDI IV k.), Daiva Stankevičiūtė (HMF IV k.)

Studentiškos problemos: kur gyventi?

Studentams paskiriami bendrabučiai pagal du konkursus: pirmasis, kuriame dalyvauja I kurso bakalaurai ir I kurso magistrantai, atrenkami tik pagal socialinę padėtį, o 2–5 kursų studentai – pagal pastovumą bendrabutyje ir socialinę padėtį.

VDU priklauso du bendrabučiai, galintys apgyvendinti 628 studentus. Kiekviename bendrabutyje galima rasti ir privalumų, ir trūkumų. Jie visi kažkuo ypatingi ten gyvenantiems. Įstojusieji į universitetą ir norintys gyventi bendrabutyje pildo anketąprašymą savo fakultete arba studentų reikalų tarnyboje (Laisvės al. 53514). Kurį bendrabutį geriau pasirinkti, galbūt padės nuspręsti trumpa ekskursija po juos.
20040113_095546_0.pngBaltijos bendrabutis (Vytauto pr. 71)

Studentams, kurie savo gyvenime vadovaujasi posakiu „laikas – pinigai“, VDU siūlo labai arti miesto centro esantį bendrabutį. Jis yra buvusio „Baltijos“ viešbučio pastate. Mūsų universiteto studentai čia gyvena nuo 1998-ųjų metų, ir jiems skirtos 274 vietos. Išlikusi viešbučio kambarių struktūra teikia tam tikrų privalumų. Daugelyje kambarių įrengti atskiri dušai, kiekviename aukšte yra virtuvė.
Šiame bendrabutyje studentai gali naudotis interneto paslaugomis, o pavargę nuo mokslų visada atranda laiko užsukti į šalia įsikūrusį naktinį klubą „Amerika pirtyje“. Nors grįžti į bendrabutį reikia iki 24 val., budėtojos geranoriškai įleidžia ir kiek ilgiau užsibuvusius klube.
Už šį bendrabutį mokama 120 Lt per mėnesį. šiame bendrabutyje gyvena ir neįgalieji: jiems įrengtas įvažiavimo takelis, 1 aukšte specialiai įrengti kambariai, juose  pritaikytos specialios durys, tualetai.
Paskutiniai du aukštai – neapgyvendinti, nes yra remontuojami.

Pliusai:
• Bendrabutis arti universiteto (apie 15 minučių kelio pėsčiomis). Studentai laimingi, kad nereikia naudotis viešuoju transportu, kuris visiems yra įgrisęs.
• Kambarių būklė pakankamai gera (net gali pasakyti, kad kažkada čia buvo viešbutis).
• O ir „tūsų“ daryti čia nebūtina: klubas „Amerika pirtyje“ kiekvieną vakarą pasiruošęs priimti linksmybių ištroškusius studentus.
• Yra internetas (20 litų per mėnesį, bet dažnokai jis sustreikuoja).

Minusai:
• Brangesnis už Taikos bendrabutį (vis dėlto120 litų).
• O triukšmo čia tikrai netrūksta: nuo 5 valandos ryto pradeda važinėti troleibusai, vėliau prasideda remonto darbai paskutiniuose aukštuose, triukšmas iš gatvės, vakare „Amerikoje“ jaunimas linksminasi iki 4 valandos ryto. Ramybės laikotarpis – viena valanda! (mažoka).
20040113_100105_1.pngTaikos bendrabutis (Taikos pr. 119)

Ant dvylikaaukščio Taikos pr. 119 esančio pastato kabo lentelė su užrašu „VDU bendrabutis Nr.l“. Nors jis ir daugiausia metų oficialiai priklauso universitetui (nuo 1992-ųjų metų vasario 10os dienos) ir yra toliausiai nuo miesto centro, tačiau pasižymi tikrai geromis gyvenimo sąlygomis ir pavyzdinga tvarka.
šiame bendrabutyje studentams skirta per 400 vietų, daugiausiai gyvenama po 2–3 kambaryje, rečiau po 3–4. Du tokie kambariai sudaro vadinamą „bloką“, kuriame yra dušas ir kiti patogumai.

Studentai gali naudotis kiekviename aukšte esančia bendra virtuve. Norintys pabūti vieni, medituoti ar tiesiog pasimelsti gali užsukti į dvyliktame aukšte įrengtą kuklią koplyčią. Kai įgrysta kaimynų leidžiama tranki muzika ar norisi ilgiau pasėdėti prie knygų, visuomet galima nueiti į skaityklą (jų yra net trys). Mėgstantys pakilnoti svarmenis ar pažaisti tenisą čia taip pat suras tam skirtą patalpą – treniruoklių kambarį.

Aukštesnių kursų studentai dar prisimena bendrabutyje veikusį barą, kuris, deja, šiuo metu nedirba. Bendrabučio tvarka nelabai griežta. Svečiams leidžiama užsibūti iki 22 val., gyventojai įleidžiami iki 1 val., o savaitgaliais – net iki 3 val. nakties. Dažnai maloniai nusitekusios studentų atžvilgiu bendrabučio budėtojos padaro jiems staigmenas. Pavyzdžiui, vasario 14-ąją ar kitomis ypatingomis studentams dienomis net ir ne savaitgaliais į bendrabutį leidžiama grįžti iki 3 val.
Jeigu netyčia sulūžo kėdė, užsikimšo kriauklė ar iškilo kitokių buitinių problemų – ne bėda. Tereikia apie tai parašyti atitinkamuose sąsiuviniuose, esančiuose pas budėtoją, ir greičiau nei per dieną viską sutvarkys stalius (oficialiai vadinamas rūmų darbininku) bei santechnikas ar elektrikas.

Studentai už bendrabutį moka 90 Lt per mėnesį nepriklausomai nuo metų laiko. Yra galimybė naudotis interneto paslaugomis, mokestis – 20 Lt per mėnesį.
Dar vienas patogumas šio bendrabučio gyventojams – tai arti esanti prekybos bazė „Urmas“, o šiek tiek tolėliau – prekybos centras „Maxima“, kurį pastačius, kaip žinia, buvo nutiesta troleibusų linija. Taigi nuo šiol atvažiuoti į bendrabutį daug patogiau (15 ir 16 troleibusu).

Studentai, paklausti apie savo gyvenamą vietą, beveik visi džiaugiasi, kad čia gyvena. Pasiklausiusios jų nusiskundimų ir linksmų nuotykių išskyrėme keletą Taikos bendrabučio privalumų ir trūkumų.

Pliusai:
• Taikos „barakas“ – dvylikaaukštis pastatas, labai netoli „Urmo bazių“ ir „Maximos“ (o tai puiki proga leisti pinigus).
• Pagrindiniai gyventojai – informatikai, kurie garsėja draugiškumu ir linksmais vakarėliais.
• Mokėti reikia mažiau – tik 90 litų.
• Yra ir interneto paslaugos (20 litų per mėnesį).

Minusai:
• Labai blogas susisiekimas (15-to ar 16-to troleibusų ilgokai tenka palaukti; jei nori tikrai nepavėluoti – išeiti reikia prieš valandą)!
• Į klubą nelabai nueisi, todėl visi linksminasi „barake“. Kaip ir visuose bendrabučiuose, taip ir čia galioja „nerašyta taisyklė“: „tūsai“ vyksta paskutiniame aukšte… (dvyliktas aukštas – galva gali apsisukti).
• Dažnai viename kambaryje tenka gyventi keturiese.

Išvados
Taigi kurį nors vieną šių bendrabučių galima pasirinkti pildant anketą, tačiau galutinį sprendimą priims komisija, kuri atsižvelgs į tam tikrus kriterijus: jūsų socialinę padėtį, pastovumą bendrabutyje. Kiekvienais metais mažiau nei pusė studentų, užpildžiusių prašymus, gauna vietą bendrabutyje. Mokantiems už studijas bendrabučio reikia „palaukti“, tačiau neverta nusiminti, nes jau rugsėjo pabaigoje juose paprastai atsiranda laisvų vietų.

Perskaitę šį straipsnį, tikriausiai suprasite, kokiam žmonių tipui priskirtumėte save, ar patiktų jums gyvenimas „barake“. Apsvarstę šiuos trūkumus ir privalumus, manau, dauguma būsimų studentų sutiks, kad geri draugai daug reiškia. O norint jų susirasti, artimiau susipažinti, gyventi aktyvesnį ir linksmesnį gyvenimą – bendrabutis tam yra ideali vieta. Studentavimo metai nėra patys turtingiausi finansiniu požiūriu, todėl remonto besišaukiantys „barako“ kambariai artimi studento širdžiai. Čia žmonės geba meniškai, įdomiai, kūrybingai ir „fainai“ gyventi.

Sėkmės būsimiems studentams, kurie dar tik ruošiasi spręsti savo „barakiškas“ problemas, ir didžiausi linkėjimai linksmuoliams.


(c) Universitas Vytauti Magni